Blog: Wirtualizacja | Vmware

Uruchomienie PowerCLI w systemie Linux

Uruchomienie PowerCLI w systemie Linux
  • 462 views

PowerCLI – czyli bogaty zestaw funkcji do administracji produktami VMware z linii komend – jest dostarczany w postaci modułu do Microsoft PowerShell. Odkąd wersja „core” PowerShella, została udostępniona dla Linuxa, możemy w tym systemie zainstalować również PowerCLI.

Udostępnij!

Niestety w aktualnych wersjach nie ma jeszcze wsparcia dla wszystkich modułów PowerCLI.  Na liście działających mamy oczywiście moduł „core” zapewniający nam możliwość łączenia się do vCenter, brakuje jednak na przykład modułu VMware.VimAutomation.HorizonView. Przy próbie jego ładowania dostaniemy charakterystyczny komunikat błędu:

Connect-HVServer: The ‚Connect-HVServer’ command was found in the module ‚VMware.VimAutomation.HorizonView’, but the module could not be loaded. For more information, run ‚Import-Module VMware.VimAutomation.HorizonView’.

lub też

Exception: VMware.VimAutomation.HorizonView module is not currently supported on the Core edition of PowerShell.

Mimo jednak, że w aktualnej wersji nie będzie można administrować samym Horizon View, warto posiadać PowerShella na swoich systemach linuksowych, większość funkcjonalności jest tam bowiem dostępna. Jeśli nie posiadamy dodatkowych produktów poza vSphere, nie powinno nam niczego brakować.

Instalacja PowerShell przy pomocy YUM

Firma Microsoft dostarcza „oficjalne” repozytorium dla APT/YUM, w którym można znaleźć m.in. PowerShella.  Dla systemów EL 8 (RHEL8/Centos8) można je dodać poleceniem np. z konta root’a:

curl https://packages.microsoft.com/config/rhel/7/prod.repo >/etc/yum.repos.d/ms.repo

Jeśli w powyższym adresie katalog ‘7’ zamienimy na ‘8’, otrzymamy pakiety zbudowane dla najnowszych wersji EL.  W momencie pisania tego artykułu nie ma wśród nich jeszcze Powershella; za to wersja zbudowana dla EL 7 działa u mnie bez problemu na Centos 8.

Mając już dodane repozytorium możemy zainstalować pakiet:

yum -y install powershell

Użytkownicy innych dystrybucji niż EL 7/8 znajdą dokładną dokumentację jak dodać źródło pakietów specyficzne dla siebie. Znajduje się ona pod adresem https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/scripting/install/installing-powershell-core-on-linux

Do obsługiwanych dystrybucji należą Ubuntu, Debian, Alpine, Open SUSE, Fedora, Arch Linux, a nawet Kali i Raspbian.

Instalacja modułu PowerCLI

Sama instalacja PowerCLI wygląda analogicznie jak w MS Windows. Uruchamiamy shella (poleceniem pwsh) i instalujemy moduł poleceniem Install-Module -Name VMware.Powercli.

W systemach Linux nie stosuje się ExecutionPolicy, nie trzeba więc go ustawiać. W większości środowisk przed rozpoczęciem pracy stosuje się jednak wyłączenie weryfikacji certyfikatów tradycyjnym poleceniem Set-PowerCLIConfiguration -InvalidCertificateAction Ignore.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, PowerShell w wersji dla Linux sprawia wrażenie całkiem dopracowanego. Na różnych rodzajach konsol dobrze działa cała funkcjonalność, włącznie z tabulatorem czy grafiką ekranową.Dla osób przyzwyczajonych do pracy w Linuksowych terminalach to dość duże udogodnienie.

 

Moduły PowerCli działające w systemie Linux

VMware.VimAutomation.Cis.Core

VMware.VimAutomation.Common

VMware.VimAutomation.Core

VMware.VimAutomation.Nsxt

VMware.VimAutomation.Vds

VMware.VimAutomation.Vmc

VMware.VimAutomation.Sdk

VMware.VimAutomation.Storage

VMware.VimAutomation.StorageUtility