Blog: Biurowe narzedzia informatyczne | Narzedzia business intelligence

Tableau – jak wykorzystać PAGES

Tableau – jak wykorzystać PAGES
  • 231 views

PAGES to sekcja często pomijana przez użytkowników Tableau. Tymczasem dzięki jej wykorzystaniu można nie tylko przeprowadzić filtrowanie danych, ale również stworzyć dynamiczną prezentację w formie wykresu czy nawet mapy, która zobrazuje zachodzące zmiany.

Udostępnij!

Oto jak można wykorzystać tę sekcję:

Zaczynamy od utworzenia dowolnej wizualizacji:

Następnie umieszczamy na polu PAGES informację, która ma być wyświetlana w określonej kolejności i będzie służyć jako filtr. W tym wypadku będzie to numer miesiąca (celowo nie chcemy podawać jego nazwy, ponieważ wtedy wartości domyślnie wyświetliłyby się alfabetycznie, a nie zgodnie z kolejnością miesięcy).

Pole PAGES działa tak jak filtr, ale zawiera poza tym bardzo przydatną opcję, która pozwala na automatyczne odtwarzanie kolejnych wartości.

Dostępna jest również opcja regulacji prędkości odtwarzania na trzech różnych poziomach.

Do bardzo ciekawych ustawień dodatkowych należy  także możliwość pokazywania wartości historycznych. Opcja ta jest szczególnie przydatna przy tworzeniu wizualizacji na mapach, ale można ją wykorzystać nawet dla wykresów.

Opcja pokazywania historii pozwala śledzić zmiany dla wszystkich lub wybranych elementów, a także umożliwia wybranie czasu przechowywania danych.

PAGES to wygodny i szybki sposób na wizualizowanie zmieniających się danych. Wystarczy posiadać dane tekstowe, liczbowe lub daty, które mogą być potraktowane jako filtr i są ułożone w kolejności późniejszego wyświetlania.