Stwórz sobie programistów
  • 1 229 views

Twoja firma nie rozwija się, bo nie możesz znaleźć wykwalifikowanych programistów? Skorzystaj z oferty firmy edukacyjnej, która wyszkoli dla Ciebie pracowników

Udostępnij!

Twoja firma nie rozwija się, bo nie możesz znaleźć wykwalifikowanych programistów? Skorzystaj z oferty firmy edukacyjnej, która wyszkoli dla Ciebie pracowników

Niedobór specjalistów to największy problem pracodawców

Od wielu lat wynagrodzenie pracowników z sektora IT plasuje się w czołówkach zestawień przygotowywanych przez różne firmy. Choć osób zainteresowanych rozwojem w tym kierunku jest wciąż dużo, to potrzeby polskich pracodawców są jeszcze większe Szacuje się, że aktualnie w Polsce brakuje od 30 do nawet 50 tys. informatyków i programistów [1].

Pracodawcy mają poważne problemy ze znalezieniem na przykład programistów. Samodzielne poszukiwania specjalistów często są nieskuteczne, zaś korzystanie z agencji headhunterskich bywa bardzo kosztowne i nie zawsze gwarantuje sukces.

Czy są jakieś inne rozwiązania, z których może skorzystać pracodawca? Eksperci wskazują na rosnącą rolę edukacji pozaformalnej. Bootcamp to dobry sposób na szybkie uzupełnienie braków kadrowych w dziale IT. Co więcej, umożliwia pozyskanie pracowników, którzy będą dysponować najważniejszymi z punktu widzenia pracodawcy umiejętnościami.

Szkolenia – korzystne rozwiązanie dla pracodawców i pracowników

Dlaczego szkolenia dla programistów cieszą się coraz większą popularnością wśród pracodawców? Studia licencjackie trwają trzy lata, magisterskie – dwa. Łącznie to pięć lat – tyle firmy muszą czekać na specjalistę, zanim pojawi się on na rynku. Tymczasem pracodawcy potrzebują pracowników teraz – bez nich nie są w stanie rozwijać swoich firm. Szkolenia pozwalają szybko przygotować osoby zainteresowane do pracy. W efekcie rekrutacja programistów odbywa się szybciej.

Czy rzeczywiście bootcamp opłaca się pracodawcy? Oprócz oszczędności czasu ważne są też kwestie finansowe. – Z naszego doświadczenie wynika, że przeszkolenie grupy 16 programistów, 3 miesiące stażu i pozyskanie dzięki temu przez pracodawcę 8 junior developerów wiąże się z niższymi kosztami niż twarda rekrutacja tylu osób przez zewnętrzne podmioty, czyli agencje zatrudnienia. Co więcej, zauważamy, że osoby biorące udział w szkoleniach są bardziej zaangażowane, a to przekłada się na lojalność wobec pracodawcy – nie odchodzą z pracy po kilku tygodniach czy miesiącach – mówi Paweł Bąkowski, który jest odpowiedzialny za ofertę szkoleń z obszaru inżynierii oprogramowania w Altkom Akademii.

Szkolenia są też atrakcyjne z punktu widzenia pracowników. Korzystają z nich zarówno osoby, które chcą się przekwalifikować, jak i absolwenci szkół średnich. Te pierwsze najczęściej nie mogą pozwolić sobie na minimum trzyletnią edukację. Druga grupa osób biorących udział w szkoleniach doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że studia to głównie teoria. Tymczasem dla pracodawców już od dawna liczy się przede wszystkim praktyka i konkretne umiejętności. Znając nawet jeden język programowania, można zacząć pracować i zarabiać, a jednocześnie rozwijać wiedzę na studiach niestacjonarnych.

Jak wyglądają szkolenia dla programistów?

Jak zostać programistą bez konieczności ukończenia studiów? Zapotrzebowanie pracodawców spowodowało, że na rynku pojawiło się wiele podmiotów specjalizujących się w szkoleniu programistów – w praktyce to nauka programowania od podstaw. Autorską metodę nauki od lat z sukcesami stosuje Altkom Akademia. Firma współpracuje z największymi pracodawcami IT – to właśnie skorzystanie z programu „Rekrutacja przez szkolenie” pozwoliło im uzupełnić braki kadrowe na różnych stanowiskach, takich jak programista Java, programista C+ czy tester oprogramowania. Jak wygląda program „Rekrutacja przez szkolenie”. Czego uczą się osoby biorące w nim udział?

Aby program szkoleń przyniósł oczekiwane efekty, w pierwszej kolejności należy zdefiniować potrzeby pracodawcy, które będą podstawą określenia liczby potrzebnych pracowników o konkretnych umiejętnościach. Kandydatów powinno być więcej niż wolnych stanowisk pracy, dzięki temu pracodawca będzie mógł wybrać najlepszych spośród nich,  rezygnacja któregoś z uczestników nie wpłynie negatywnie na powiedzenie całego przedsięwzięcia. Rekrutacja może odbywać się z wykorzystaniem narzędzi diagnozy potencjału i predyspozycji kandydatów.

Samo szkolenie, jego zakres i intensywność, zostają dopasowane do zadań wykonywanych na przyszłym stanowisku, dzięki czemu uczestnik programu, a wiec przyszły pracownik firmy będzie lepiej przygotowany do samodzielnego wykonywania swojej pracy. Mobilizacji uczestników mogą służyć przeprowadzane w trakcie szkoleń egzaminy umożliwiające zdobycie certyfikatów zawodowych.

Po odbyciu szkoleń uczestnicy przechodzą końcowe testy lub rozwiązują wyznaczone im zadania. Na ich podstawie trenerzy prowadzący szkolenia są w stanie zarekomendować najlepszych kandydatów, którzy następnie są kierowani na staż. Z punktu widzenia pracodawcy organizacja stażu w firmie umożliwia sprawdzenie przydatności przyszłego pracownika, a także przygotowanie go do pracy na samodzielnym stanowisku.  Jeżeli jest to konieczne, można go też skierować na dodatkowe szkolenia, które pomogą mu wdrożyć się do obowiązków zawodowych. Firma zyskuje kompetentnego pracownika, gotowego do podjęcia pracy, a zarazem już związanego z firmą i lojalnego wobec niej.

[1] Za: Biznes.newseria.pl, https://biznes.newseria.pl/news/pensje-informatykow-nadal,p1034917282 (dostęp 02.02.2018).