Blog: Systemy ibm

Solidne fundamenty firmowego IT – o produktach IBM

Solidne fundamenty firmowego IT – o produktach IBM
  • 300 views

Wśród wielkich i sławnych marek informatycznych, IBM z całą pewnością wysuwa się na pierwszy plan. Amerykańskie przedsiębiorstwo posiada długą i imponującą historię, która sięga początków XX wieku i sprzedaży pierwszych mechanicznych maszyn liczących.

Udostępnij!

Marka z tradycjami

Już w 1915 roku IBM zaczęła być notowana na nowojorskiej giełdzie. Przez wiele następnych dziesięcioleci firma zajmowała się produkcją wyznaczających nowe standardy technologii, takich jak głowicowe maszyny do pisania i komputery, opracowując przy tym wiele rozwiązań, które stały się powszechnie stosowanymi standardami, np. dyskietkę i kursor, nowoczesne procesory, czy wykorzystywane w sieciach handlowych skanery kodów paskowych.  Obecnie IBM jest największą firmą z branży IT na świecie i w swojej ofercie obejmuje praktycznie wszystkie jej segmenty.

Systemy i narzędzia IBM

Produkty IBM zapewniają kompleksowe wsparcie informatyczne dostosowane do potrzeb zarówno niewielkich firm, jak i wielkich, złożonych organizacji. Spośród szerokiej i zróżnicowanej oferty na pierwszym miejscu należy wymienić komputery typu mainframe wraz z systemem operacyjnym z/OS. Te duże i przetwarzające ogromne ilości danych urządzenia są przeznaczone do obsługi newralgicznych aplikacji i korzysta się z nich w licznych branżach, które wymagają bardzo wysokiej wydajności i niezawodności   – między innymi w sektorze ubezpieczeń, bankowości, produkcji przemysłowej, telekomunikacji oraz w administracji rządowej. Architektura mainframe stanowi jedno z ważniejszych osiągnięć IBM o ogromnym wpływie na rozwój technologiczny; dość wspomnieć, że to właśnie komputerom tej klasy zawdzięczamy lot na księżyc. Mimo upływu lat, mainframe nadal pozostaje niezwykle ważnym i wciąż rozwijającym się produktem, który odpowiada na nawet bardzo zaawansowane potrzeby biznesu.

W przypadku mniejszych firm, dobrą podstawą lokalnej infrastruktury jest system operacyjny AIX, który gwarantuje wysokie bezpieczeństwo, wydajność oraz integralność. Towarzyszy mu wiele dodatkowych narzędzi, na przykład oprogramowanie IBM Power VM, które pozwala na nieograniczoną wirtualizację serwerów i aplikacji, dodatkowy pakiet rozszerzający możliwości systemu Expansion Pack, a także serwer aplikacji IBM WebSphere. Organizacje zdecydowane na wdrożenie chmury obliczeniowej mają do swojej dyspozycji IBM Cloud. Chmura IBM występuje we wszystkich najważniejszych modelach, a więc IaaS (infrastruktury jako usługi), SaaS (oprogramowania jako usługi) oraz PaaS (platformy jako usługi), może być publiczna, prywatna lub hybrydowa, zapewnia wysoką skalowalność i rygorystyczne standardy bezpieczeństwa. Migracja danych do chmury IBM jest prosta i wygodna, podobnie jak tworzenie kopii zapasowych i tworzenie własnych aplikacji.

IBM oferuje również relacyjną bazę danych DB2 – można w niej zarządzać zarówno danymi ustrukturyzowanymi jak i nieustrukturyzowanymi. DB2 współpracuje z różnymi systemami operacyjnymi; Windowsem, Linuxem i Unixem, zawiera zaawansowane funkcje przetwarzania danych w pamięci wewnętrznej i wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji. W codziennej działalności firm i zespołów dużą pomocą jest oprogramowanie do pracy grupowej Lotus Domino, które działa jako platforma wymieniająca informacje ze środowiskiem aplikacji sieciowych i posiada liczne funkcjonalności zaprojektowane z myślą o różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Lotus Domino opiera się na przepływie pracy dzięki czemu procesy biznesowe stają się prostsze – ponadto współpracuje z różnymi systemami operacyjnymi i przeglądarkami, co bardzo ułatwia pracę z tym narzędziem.

Ku nowym czasom

Od samego początku swojej działalności, IBM była zainteresowana innowacjami i wytyczaniem nowych ścieżek, które zmieniały funkcjonowanie biznesu i podnosiły go na wyższy poziom technologiczny. Epokowe dokonania firmy bywały różne w odmiennych okresach historycznych – obecnie IBM stawia na rozwijanie narzędzi z zakresu sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy oraz innych rozwiązań przyspieszających cyfrową transformację poszczególnych organizacji i całej gospodarki. Nowoczesne instrumenty opracowywane przez IBM znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, automatyzują oraz usprawniają wytwórczość przemysłową i tworzą standardy przyszłości.

Przekonaj się sam

O tym co do zaproponowania ma IBM, można opowiadać jeszcze długo i szczegółowo; poruszyliśmy tutaj w skróconej formie tylko niektóre wątki. Wypracowana w ciągu wielu dekad silna pozycja firmy gwarantuje najwyższą jakość oferowanych produktów, a nacisk na rozwój zapewnia stałe doskonalenie i pozostawanie na bieżąco z kolejnymi potrzebami dynamicznie zmieniającego się rynku. Warto przekonać się samemu o zaletach systemów IBM na Sali szkoleniowej. Zapraszamy!