Blog: Jezyki programowania i srodowiska programistyczne | Vba

Pokonaj rutynę! Robotic Process Automation

Pokonaj rutynę! Robotic Process Automation
  • 61 views

Nikt nie lubi monotonnych zadań, które z łatwością dałoby się wykonać szybciej i efektywnie. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które mogłoby nam na to pozwolić? Tak - jest nim RPA.

Udostępnij!

Pokonaj rutynę! Robotic Process Automation

Robotic Process Automation to nowoczesna technologia pozwalająca na automatyzację powtarzalnych i rutynowych działań w procesach biznesowych.  „Robot programowy” jest w stanie realizować rozmaite czynności procesowe; odczytywać maile, wykonywać operacje w systemach IT, przygotowywać dokumenty bądź realizować dowolną zadaną logikę biznesową. To wszystko możliwe jest bez jakichkolwiek zmian w systemach IT, z których korzystamy w naszej pracy. Jak zatem stworzyć takiego robota?

Czy umiejętność automatyzacji procesów biznesowych z wykorzystaniem RPA stanie się konieczną kompetencją, którą powinien posiadać każdy?

Robotyzacja, czyli jak pokonać działania rutynowe

Każdego z nas w codziennej pracy dotyka konieczność realizowania pewnych powtarzalnych czynności. Nawet na kreatywnych stanowiskach część zadań pozostaje rutynowa. Wszelkie czynności, które da się opisać algorytmem działania, można z powodzeniem „oddać” do realizacji robotowi programowemu.

Pamiętajmy, że robot klasy RPA (Robotic Process Automation) nie jest obiektem fizycznym, tylko programem komputerowym, który wykorzystując ludzkie interfejsy (mysz, klawiaturę, czy ekran), potrafi wykonywać rozmaite opisane skryptem operacje za pomocą kodu robota RPA. Ku zaskoczeniu osób oglądających jego pracę po raz pierwszy, robot po uruchomieniu operuje wirtualnie na systemach IT, porusza i klika myszką, korzysta z klawiatury w celu wprowadzania danych i pobiera informacje wyświetlane na ekranie.

Każde działanie w ramach robotyzacji procesów biznesowych może być w pełni raportowane, a robot realizuje dokładnie to, co zostało opisane w jego kodzie. Nie grozi nam zatem popełnienie typowo ludzkich, wynikających ze zmęczenia lub nieuwagi, błędów, dzięki czemu jakość przeprocesowanych spraw jest na najwyższym możliwym poziomie.

Jak zacząć automatyzację?

W dzisiejszych czasach dostawcy oprogramowania do tworzenia robotów dokładają starań,  aby każdy z nas miał możliwość zbudowania własnego pomocnika. Większość największych dostawców, takich jak UiPath czy Automation Anywhere, oferuje nieodpłatne wersje swoich rozwiązań w wersji Community Edition. Skoro oprogramowanie jest dostępne, czego jeszcze potrzeba, aby rozpocząć automatyzację procesów? Kompetencji!

Poznanie RPA do poziomu pozwalającego napisać prostego robota to raptem kilka dni pracy. Wraz z pisaniem kolejnych robotów nabywamy wiedzę i doświadczenie, które umożliwią nam coraz trudniejsze automatyzacje.

Rola dewelopera Robotic Process Automation w organizacji

Proste skrypty automatyzujące prace mogą być stworzone po krótkim kursie, ale robotyzacja kluczowych procesów biznesowych w firmach powinna zostać oddana w ręce wykwalifikowanych specjalistów.

W przedsiębiorstwach, które korzystają z automatyzacji pracy za pomocą Robotic Process Automation, pojawia się także zapotrzebowanie na roboty. Deweloper robotyzacji zajmuje się automatyzacją procesów na podstawie wymagań działów biznesowych. Bardzo często łączy to z analizą procesu i jego optymalizacją. Stosowne udokumentowanie prac deweloperskich jest potrzebne zarówno na poziomie biznesowo-procesowym, jak i techniczno-deweloperskim.

Deweloperzy RPA bardzo cenią sobie możliwość bezpośredniego kontaktu z działami biznesowymi oraz możliwość detalicznego poznania prowadzonych przez nie procesów.

Firmy i organizacje często decydują się na rozpoczęcie robotyzacji z partnerem biznesowym w postaci wyspecjalizowanego w niej software-house’u, który oferuje profesjonalne usługi, doświadczenie branżowe oraz personel z fachowymi umiejętnościami w zakresie optymalizacji procesów.

RPA –  chwilowy trend czy przełomowa technologia?

W 2021 r. rynek Robotic Process Automation osiągnął poziom 2 miliardów dolarów, a jego wzrost szacuje się na ponad 30% w skali roku. Wartości te potwierdzają także dane historyczne, które wskazują, że RPA jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii informatycznych.

Firmy, które rozpoczynają działanie z RPA, praktycznie nigdy nie wycofują się z tej decyzji i sukcesywnie zwiększają liczbę zrobotyzowanych procesów biznesowych.

RPA znacząco zmienia działanie całych organizacji. Producenci narzędzi do tworzenia robotów wciąż dołączają do swoich produktów nowe funkcje,  m.in. związane z elementami uczenia maszynowego (AI/ML). Wszystko wskazuje na to, że Robotic Process Automation jest przełomową technologią, której rozwój z pewnością będziemy mogli obserwować również w nadchodzących latach.