Blog: Systemy cisco | Cisco

Rewolucja w ścieżkach Cisco

Rewolucja w ścieżkach Cisco
  • 2 052 views

Najpopularniejszy certyfikat potwierdzający wiedzę i umiejętności z zakresu sieci komputerowych - Cisco CCNA ulegnie zmianie!

Udostępnij!

Cisco i certyfikacja.

Certyfikat Cisco CCNA – Cisco Certified Network Associate – cieszy się znakomitą renomą i jest najpopularniejszym certyfikatem potwierdzającym wiedzę i umiejętności z zakresu sieci komputerowych. W najbliższym czasie szykują się pewne dotyczące CCNA zmiany, o których warto wiedzieć.

Na czym będą polegać zmiany?

Od 24 lutego 2020 roku przed uzyskaniem certyfikatu CCNA trzeba będzie zdać nowy egzamin, któremu będą towarzyszyć adekwatne do zmienionych wymogów szkolenia. Zakres nowego egzaminu obejmie zagadnienia takie jak Network Fundamentals, Network Access, IP Connectivity, IP Services, Security Fundamentals i Automation and Programmability.

Widać tu pewne innowacje w porównaniu z wciąż obowiązującymi i wygasającymi w lutym przyszłego roku egzaminami – pojawiają się wcześniej nieobecne tematy, za to brakuje niektórych dotychczasowych, takich jak protokół RIP czy VTP. Istotną nowością jest także wydłużenie czasu, w którym zdaje się egzamin – 120 minut zamiast 90.

Oczywiście do wspomnianej daty można nadal brać udział w obecnych szkoleniach i podchodzić do obecnych egzaminów, gdyż tak jak do tej pory, wszystkie egzaminy będą ważne jeszcze przez trzy lata. Jeżeli chodzi o certyfikat CCNA R&S (Routing & Switching), po 24.02.2020 zostanie on automatycznie zamieniony na nową wersję certyfikatu bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów.

Posiadacze certyfikatu CCENT (pierwszy stopień certyfikacji Cisco), jeżeli chcą zachować swój certyfikat,  przed 24.02.2020 powinni zdać egzamin 200-105 ICND2; później nie będzie to już możliwe, ponieważ ten stopień zostaje przez Cisco usunięty. Wraz z nowym egzaminem zniknie także możliwość zdawania go „na raty”;  całość trzeba będzie zaliczyć za jednym podejściem.

W nowym szkoleniu, a co za tym idzie – egzaminie usunięto m.in. następujące treści: protokół RIP, EIGRP, protokół BGP, OSPFv2 w wielu obszarach, protokół VTP. Pojawią się natomiast m.in. zagadnienia związane z sieciami bezprzewodowymi oraz automatyzacją sieci (Cisco DNA Center).

Szczegółowy zakres egzaminu „200-301 CCNA” można znaleźć tutaj: https://learningnetwork.cisco.com/community/certifications/ccna-cert/ccna-exam/exam-topics

Wywodząca się z samej Doliny Krzemowej Cisco jest globalnym liderem w branży technologii sieciowych do obsługi internetu., a dostarczane przez firmę rozwiązania z zakresu sprzętu sieciowego, telekomunikacyjnego oraz inne, tworzą podstawę komunikacji dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i osób prywatnych, podnosząc przy tym produktywność i konkurencyjność. Certyfikaty Cisco to znak najwyższej jakości i profesjonalizmu w dziedzinie sieci komputerowych – warto zatem mieć świadomość nadchodzących zmian i uwzględniać je we własnych zawodowych planach.

Zapraszamy do udziału w szkoleniach z Cisco, które nauczą Państwa wielu cennych umiejętności i podniosą kwalifikacje zawodowe na wyższy poziom.

Uwaga, do końca grudnia trwa promocja – 25% na szkolenia
Security, Routing & Switching na poziomie CCNA i CCNP