Blog: Sprzedaz i marketing | Marketing internetowy

Poradnik WordPress: instalacja wtyczki StatPress, analiza statystyki strony

Poradnik WordPress: instalacja wtyczki StatPress, analiza statystyki strony
  • 800 views

Postawiłeś swoją stronę w wordpressie i chcesz wiedzieć kto ją odwiedza?

Udostępnij!

Spędziłeś kilka godzin ustawiając wszystko, wgrywając grafiki i właśnie opublikowaliśmy naszą pierwszą stronę opartą na WordPress. Goście zaczynają już na nią zaglądać i na pewno z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Strona staje się coraz popularniejsza. I nagle pada pytanie: ilu odwiedzających mamy w ciągu jednego dnia? Z jakich punktów na ziemskim globie trafiają na naszą witrynę? Jakie treści ich najbardziej interesują? Jakich przeglądarek używają?

WordPress w swojej standardowej instalacji nie ma narzędzia do rejestrowania wizyt i zbierania informacji na temat zachowań użytkowników. Dlatego instaluje się go tak szybko i bezboleśnie.  Możliwości tego systemu niezwykle rozszerzają wtyczki – dodatkowe programy i widgety, których  liczbę szacuje się na dziesiątki tysięcy. W większości darmowe, tak jak cały WordPress. Jako pierwszą warto zainstalować wtyczkę do generowania statystyk odwiedzin. Ja polecam StatPress.

Instalację  każdej wtyczki, należy zacząć  od zalogowania się do panelu administracyjnego WordPress’a i w menu z lewej strony ekranu kliknąć pozycje Wtyczki.

W kolejnym ekranie wystarczy kliknąć przycisk Dodaj Nową.

Natychmiast wyświetla się seria informacji o wtyczkach, które są polecane do zainstalowania.

Szukamy wtyczki, która będzie tworzyła statystykę odwiedzin. W okienku Szukaj wpisujemy słowo Stat. Większość wtyczek ma nazwy i opisy w języku angielskim, więc wpisanie polskiego słowa statystyka nic by nam nie dało.

Wyświetla się lista kilkuset wtyczek. Teraz czeka nas największa praca: jeśli poszukujemy wtyczki, która rozszerzy możliwości WordPress’a o jakieś konkretne opcje, to musimy dokładnie czytać opisy i czasami instalować wtyczki na próbę. W końcu na pewno znajdziemy wtyczkę, która idealnie trafi w nasze potrzeby, ale poszukiwania tej „jednej jedynej” mogą zająć wiele czasu. Prościej jest, gdy już wiemy, jaka jest nazwa wtyczki, bo ktoś nam ją polecił. Widziałem w sieci wiele witryn, których autorzy opisują swoje ulubione wtyczki i podają ich dokładne nazwy. Wtedy wystarczy tylko taką nazwę wpisać do okienka wyszukiwania.

Wpisuję StatPress i natychmiast widzę kilka wtyczek o tej nazwie. Większość z tych wtyczek rozszerza możliwości głównej wtyczki StatPress. Tak! W WordPress wtyczka może rozszerzać możliwości innej wtyczki. 😉 Np. wtyczka Clear StatPress czyści całą historię odwiedzin z bazy danych wtyczki StatPress.

Cały proces instalacji ogranicza się do kliknięcia przycisku Zainstaluj teraz przy nazwie wtyczki i odczekaniu kilkunastu sekund, które są potrzebne WordPress’owi na pobranie z serwera niewielkiego pakietu instalacyjnego, rozpakowanie i właściwą instalację. Po bardzo krótkim czasie zobaczymy w miejscu przycisku Zainstaluj teraz przycisk o nazwie Włącz.

Koniec instalacji. Włączam wtyczkę przyciskiem Włącz.

Od tego momentu  wtyczka StatPress rejestruje wszelkie odwiedziny na naszej stronie, a dane z nimi związane magazynuje w swojej bazie danych.

Wtyczka StatPress integruje się z kokpitem WordPress’a. Zwykle można ją znaleźć w dolnej części paska menu.

Po kilku dniach gromadzenia przez wtyczkę danych o wizytach, już możemy zabrać się za przeglądanie analiz. Wchodzimy na menu StatPress, a następnie Przegląd.

Od razu rzuca się w oczy spory wykres pokazujący w postaci skumulowanych słupków m.in. liczbę gości na dobę i liczbę odsłon. Poniżej wykresu są dane pokazujące IP z ostatnich kilkunastu wejść, słowa kluczowe wpisywane w przeglądarkach, które odesłały gości na naszą stronę, albo informacje o systemie operacyjnym i przeglądarce używanej przez odwiedzającego.

Jednak najbardziej efektowne podsumowania znajdziemy w sekcji Detale.

Są tu umieszczone bardzo ciekawe wykresy. Pierwszy prezentuje dni, w których wejścia na naszą stronę osiągały rekordowo wysokie wartości. Może to się przydać do analizowania zainteresowania gości treściami, które wtedy opublikowaliśmy.

Następny wykres pokazuje statystykę dotyczącą systemów operacyjnych, używanych przez odwiedzających. Na obrazku poniżej widać, że króluje Windows w różnych wersjach, ale coraz więcej pojawia się gości używających Linuxa i urządzeń iPhone.

Jednak najprzydatniejsze dane (pod kątem optymalizowania strony internetowej) znajdują się na trzecim wykresie. Tu możemy zobaczyć, jakiej przeglądarki internetowej używają nasi goście. Na wykresie poniżej widać, że dominują Chrome i Mozilla/Firefox, a internet Explorer był używany przez bardzo nielicznych gości.

Jak widać – jedna niewielka wtyczka, która się instaluje w kilkanaście sekund, zbiera nam masę informacji o ludziach (i robotach ;-]) odwiedzających naszą witrynę.

Takich gotowych raportów wtyczka StatPress oferuje jeszcze wiele, ale dla użytkowników WordPress’a z analitycznym zacięciem najciekawszą opcją jest możliwość eksportowania surowych danych w postaci pliku tekstowego, który później możemy analizować choćby za pomocą tabeli przestawnej MS Excel. W chwili eksportu możemy wybrać przedział czasu, który nas interesuje.

Trochę nietypowo wpisuje się tu daty graniczne – bez żadnych separatorów. 20160910 oznacza 2016-09-10 (10 września 2016).
Tabela z danymi w pliku tekstowym wygląda na pierwszy rzut oka trochę przerażająco, jednak bez większego problemu można ją zaimportować do MS Excel albo do darmowego OpenOffice Calc i analizować wszelkimi narzędziami tych programów, z tabelami przestawnymi na czele.