Blog: Uslugi chmury obliczeniowej | Ms azure | Systemy microsoft | Ms azure 2

Kilka sposobów jak ograniczyć wydatki w Microsoft Azure-część pierwsza

Kilka sposobów jak ograniczyć wydatki w Microsoft Azure-część pierwsza
  • 784 views

Początkujący użytkownicy chmur publicznych takich jak MS Azure miewają trudności z kontrolowaniem swoich wydatków oraz stosowaniem praktyk, które mogą je ograniczyć. Jeżeli również się z tym borykasz, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Udostępnij!

Kilka sposobów jak ograniczyć wydatki w Microsoft Azure-część pierwsza

 

1. Lokalizacja usług w chmurze Azure a koszty

W Microsoft Azure mamy do dyspozycji ponad 60 różnych lokalizacji (regionów). Niektóre z nich są tańsze, inne z kolei droższe, a różnica w cenie tych samych usług może sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Kwoty te zależą od wielu czynników – między innymi kosztów pracy i energii, a także obciążeń podatkowych.

Warto skorzystać z kalkulatora cen, który pomoże wybrać optymalny dla nas region Azure.

microsoft azure
kalkulator cen

Oczywiście należy zachować przy tym zdrowy rozsądek i nie wybierać kilka procent tańszego regionu, który znajduje się  na drugim końcu świata 😊.

2. Oszczędzanie na maszynach wirtualnych

Maszyny wirtualne to jedna z najczęściej używanych usług w chmurze. Szukając maszyny odpowiedniej dla siebie, można zagubić się w mnogości dostępnych opcji. Maszyny wirtualne podzielone są na grupy oznaczone literami i cyframi.

wirtualna maszyna
kalkulator cen

Warto wybierać narzędzia, które w swoich oznaczeniach posiadają _v2, _v3 itp. Są to wersje hostowane na nowszym, wydajniejszym sprzęcie i kosztują tyle samo co ich starsze odpowiedniki.

Pamiętajmy, że cena maszyny wirtualnej składa się z dwóch elementów:

– opłaty za dyski, zależnej od ich liczby, typu i rozmiaru

– opłaty za „compute”, czyli moc obliczeniową, zależnej od rodzaju maszyny oraz czasu jej działania.

Jeśli używamy maszyn wirtualnych w środowiskach testowych, możemy ograniczyć koszty, wyłączając je wtedy, gdy nie są nam potrzebne. Wystarczy ustawić opcję auto-shutdown i oszczędzać:

wirtualne maszyny
auto-shutdown

Przy korzystaniu z obciążeń, które da się wstrzymywać, warto przemyśleć zastosowanie usługi Azure Spot Instance. Pozwala ona dostawcy na wstrzymanie maszyny w przypadku dużych obciążeń serwerowni, dzięki czemu w efekcie płaci się sporo mniej.

microsoft azure
azure spot instance

 

3. Budżety w chmurze Azure

Budżetowanie to znakomita metoda racjonalnego zarządzania swoimi środkami finansowymi.

maszyna wirtualna
create budget

Na posiadanej subskrypcji należy ustawić odpowiedni budżet oraz alerty informujące o jego realizacji – umożliwi to zareagowanie w odpowiednim momencie na rosnące koszty.

4. Azure Advisor

Microsoft Azure zapewnia darmową usługę podpowiadającą, jak ograniczyć wydatki –  Azure Advisor. Wystarczy wykonać zasugerowane czynności, a na pewno w naszym portfelu zostanie kilka dolarów więcej.

ms azure
azure advisor

Oczywiście to tylko niektóre wskazówki, jak nie wydawać fortuny na usługi w chmurze Microsoft Azure  – kolejne przedstawimy w następnych artykułach.