Blog: Uslugi chmury obliczeniowej | Ms azure | Systemy microsoft | Ms azure 2

Kilka sposobów jak ograniczyć wydatki w MS Azure – część druga

Kilka sposobów jak ograniczyć wydatki w MS Azure – część druga
  • 22 views

W drugiej części poradnika opiszę kilka dodatkowych zabiegów pozwalających na ograniczenie wydatków na usługi w ramach platformy MS Azure.

Udostępnij!

Kilka sposobów jak ograniczyć wydatki w MS Azure – część druga 

 

1.Usługi MS Azure w konsumpcyjnym modelu płatności.

Część usług z poziomu PaaS (Platform as a Service) można skonfigurować w konsumpcyjnym modelu płatności lub w innym modelu płatnym niezależnie od zużycia.

blog altkom akademia

Zazwyczaj model konsumpcyjny jest korzystniejszy cenowo, ale niestety także mniej funkcjonalny. Na szczęście nie zawsze potrzebujemy pełnej funkcjonalności.

2. Azure Policies – metoda wzięcia w ryzy użytkowników.

Na początku używania chmur obliczeniowych można przypadkiem wykorzystać cały budżet projektu. Istniejące polityki pozwalają się przed tym zabezpieczyć.

Stosując ograniczenia na SKU (Stock Keeping Unit – identyfikatory do zarządzania) usług lub ich droższe lokalizacje, jesteśmy w stanie utrzymać kontrolę nad tym co robimy my lub nasi użytkownicy.

platform as a service

platform as a service

3. Azure Calculator – estymacja kosztów.

Projektując swoje rozwiązania, dobry architekt usług  w chmurze obliczeniowej wykorzystuje kalkulator cen, który można znaleźć pod linkiem:

Kalkulator

platform as a service
Kalkulator umożliwia wycenę naszych rozwiązań, należy jednak pamiętać, że niestety posiada on pewne „wady ukryte”. W związku z tym powinniśmy śledzić dokumentacje wykorzystywanych przez nas usług oraz weryfikować, czy nie wiążą się z nimi „schowane” koszty.

Dysponujemy również kalkulatorem TCO.

ms azure

Wyceniając projekty migracyjne, możemy przeliczyć oszczędności po przeniesieniu aktualnych obciążeń do chmury obliczeniowej. Jest to dosyć pracochłonne, ponieważ wymaga wpisania dziesiątek wartości aktualnie ponoszonych kosztów, ale zapewnia oszacowanie naszych oszczędności w perspektywie czasu.

azure calculator
Przedstawione sposoby pozwalają kontrolować wydatki na usługi w chmurze obliczeniowej. Mam nadzieję, że przydadzą się one na początku przygody z platformą MS Azure.