Office 365 Admin Mobile App
  • 433 views

Administracja usługami Office 365 od zawsze kojarzyła się przeglądarką internetową. Tak jak w przypadku Microsoft Azure, wygląd interfejsu zmieniał się na przestrzeni lat. Mamy od kilku miesięcy nowy portal administracyjny. I tego nie dało się nie zauważyć.

Udostępnij!

Umknąć mogła natomiast ciekawostka pod tytułem Office 365 Admin Mobile App.

Od jakiegoś czasu na trzy platformy mobile (Android, iOS, Windows Mobile) jest dostępna aplikacja, która może zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych pomóc adminowi szybko stworzyć nowego użytkownika lub kontakt, zmienić skład grupy itd.

Początkowo większość funkcji było w tej aplikacji „read only”. Można było przeglądać konfigurację subskrypcji, bez możliwości zmiany większości ustawień. W obecnej wersji większość codziennych czynności administracyjnych daje się przeprowadzić w pełnym zakresie. Nie sugerujcie się dokumentacją na stronie produktu, jeśli znajdziecie jeszcze stary opis, mówiący o ograniczeniach J.

Można już zmienić język aplikacji na polski (wcześniej było tylko siedem języków, bez polskiego). Wśród osób spoza IT, które zostały obarczone „zaszczytnym obowiązkiem” administracji O365 „z marszu”, może być to udogodnienie przy wcześniejszym przyzwyczajeniu do języka polskiego w przeglądarce.

Ciekawym jest sposób odblokowywania opcji „Więcej ustawień”, pod którą schowana jest zmiana kolorystyki i opcje beta:

  • „Aby wypróbować funkcje wersji beta, możesz wykonać następujące czynności:
  • Przejdź do pozycji Ustawienia.
  • Naciśnij numer wersji 5 razy, aby odblokować pozycję Więcej ustawień.”
  • Rzeczywiście działa:

Wersja beta Office 365 - więcej ustawień

Nie ulega wątpliwości, że przeglądarka (a czasami PowerShell) dalej będą niezbędne. Niemniej w wielu sytuacjach możliwość przeprowadzenia szybkiego resetu hasła czy dodania kogoś do grupy jest bezcenna. Telefon mamy przy sobie częściej niż komputer, a zabawa w administratora Office 365 przez przeglądarkę na urządzeniu 4,5 cala nie jest łatwa.

Polecam zainstalować, przetestować i trzymać na wszelki wypadek. Życzę żeby była potrzebna jak najrzadziej, a cała administracja odbywała się z biurka przy 28 calowym (lub większym) monitorze i tylko w urzędowych godzinach pracy.