Blog: Cloud computing | Ms azure | Systemy microsoft | Ms azure 2

Nowości w Microsoft Azure w drugim kwartale 2020 roku.

Nowości w Microsoft Azure w drugim kwartale 2020 roku.
 • 268 views

Z chmurą trzeba być na bieżąco – w świecie IT niewiele jest równie dynamicznie rozwijających się i pełnych innowacji dziedzin. Aby nie przegapili Państwo niczego istotnego, przedstawiamy wyselekcjonowane nowości chmurowe w Azure z drugiego kwartału 2020 roku.

Udostępnij!
 1. Usługa Peering Service to funkcja sieciowa, która poprawia połączenie klientów z usługami chmurowymi Microsoft, takimi jak Office 365, Dynamics 365 lub dowolnymi innymi. Jest ona teraz dostępna za pośrednictwem publicznego Internetu. Najważniejsze funkcjonalności Peering Service to możliwość wyboru preferowanego usługodawcy, informacje o ruchu, raportowanie opóźnień i monitorowanie, analizy i statystyki tras oraz zdarzenia dotyczące anomalii tras (BGP).

 1. Azure Synapse Analytics stanowi duży krok naprzód, jeśli chodzi o hurtownie danych w Azure. Z najciekawszych nowości dla tej usługi warto wymienić:
  • Serverlessowy model rozliczeniowy
  • Azure Synapse Studio – zintegrowane, dedykowane środowisko obsługujące interaktywne notebooki
  • Integrację z Apache Spark
  • Obsługę danych strumieniowych

 1. Azure Real-Time Operating System jest bardzo ciekawym, małym,szybkim oraz łatwym w użyciu systemem operacyjnym, który umożliwia podłączanie osadzonych czujników, urządzeń i bram do IoT, dzięki czemu twórcy wbudowanego oprogramowania mogą być pewni, że ich urządzenia i sprzęt reagują na określone działania.  System posiada bogatą gamę możliwości – od wykorzystania aplikacji przemysłowych po niedrogie urządzenia konsumenckie –  i jest idealny do zastosowania w urządzeniach takich jak mikrokontrolery z pojedynczym rdzeniem przetwarzającym.

 1. Pakiet zgodności dynamicznej można dodaćdo subskrypcji lub grupy zarządzania ze strony zasad bezpieczeństwa Centrum Zabezpieczeń. Po wdrożeniu standardu lub testu porównawczego, standard pojawi się na pulpicie kontrolnym zgodności z przepisami wraz ze wszystkimi powiązanymi danymi zgodności mapowanymi jako oceny. Można teraz także dodać standardy, takie jak NIST SP 800-53 R4, SWIFT CSP CSCF-v2020, brytyjski NHS, kanadyjski federalny PBMM oraz Azure CIS 1.1.0. Ponadto  dodany został opracowany przez Microsoft i zawierający specjalne wytyczne dla platformy Azure test porównawczy zabezpieczeń Azure.
 2. Mechanizm reguł umożliwia dostosowanie sposobu obsługi żądań HTTP wraz z większą kontrolą nad zachowaniem aplikacji. Do tej pory reguły routingu w Front Door pozwalały na określenie dopasowanego wzorca oraz przekazywanie lub przekierowywanie ruchu z frontonu/domeny do określonej puli backendów. W tej chwili można już używać silnika reguł i skonfigurować go z regułami routingu w celu weryfikacji tego co dzieje się z żądaniami trafiającymi do frontendu.
 3. Magazyn GZRS zapisuje synchronicznie trzy kopie danych w wielu strefach dostępności platformy Azure. Podobnie jak magazyn strefowo nadmiarowy (ZRS), zapewnia  przy tym ciągły dostęp do odczytu i zapisu, nawet jeśli strefa centrum danych lub strefa dostępności są niedostępne. Dodatkowo, magazyn GZRS asynchronicznie replikuje dane do pomocniczego regionu pary geograficznej w celu ochrony przed jego niedostępnością. Poza tym udostępnia punkt końcowy odczytu w tej replice pomocniczej, co umożliwia odczytywanie danych w przypadku niedostępności regionu podstawowego.
 4. Oferujące do 64 procesorów wirtualnych nowe maszyny wirtualne platformy Azure z serii Dd v4 i Ed v4 opierają się na procesorze Intel® Xeon® Platinum 8272CL. To niestandardowe urządzenie działa z prędkością podstawową 2,5 GHz i może osiągnąć do 3,4 GHz częstotliwości turbo wszystkich rdzeni. Rozmiary maszyn wirtualnych z serii Dd v4 i Dds v4 zapewniają lokalny magazyn SSD (do 2400 GiB) i są odpowiednie dla aplikacji korzystających z magazynu lokalnego o małych opóźnieniach i dużej szybkości.

 1. Szyfrowanie SSE za pomocą kluczy zarządzanych przez platformę dla dysków zarządzanych na platformie Azure jest już domyślnie włączone dla dysków Ultra Disk. Szyfrowanie SSE za pomocą kluczy CMK to z kolei udoskonalenie kluczy zarządzanych przez platformę, ponieważ zapewnia użytkownikowi kontrolę nad kluczami szyfrowania i umożliwia spełnienie wymagań dotyczących zgodności.
 2. W usłudze Azure Advisor dodano podsumowania rekomendacji; jest to nowy rodzaj powiadomień, które można skonfigurować, aby otrzymywać okresowe podsumowanie dostępnych rekomendacji o najlepszych rozwiązaniach z usługi Advisor. Podsumowania te ułatwiają bieżące śledzenie możliwości optymalizacji Azure.

 1. Od teraz możliwe jest także automatyczne wdrażanie nowych wersji niestandardowych obrazów w celu skalowania zestawów maszyn wirtualnych przy użyciu nowych możliwości usługi Virtual Machine Scale Sets. Automatyczne aktualizowanie obrazu systemu operacyjnego monitoruje galerię obrazów i rozpoczyna aktualizację zestawu skalowania po wdrożeniu nowej wersji obrazu.  Umożliwia to jego szybsze wdrażanie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Włączenie automatycznych aktualizacji obrazu systemu operacyjnego bezpiecznie zaktualizuje dysk systemu operacyjnego dla wszystkich maszyn wirtualnych w zestawie skalowania, ułatwiając zarządzanie aktualizacjami. Ta funkcja jest teraz dostępna dla niestandardowych obrazów za pośrednictwem galerii wspólnych, co pozwala publikować je w wielu subskrypcjach i regionach za pośrednictwem scentralizowanej platformy zarządzania obrazami.

 

Więcej informacji na temat nowości znajdziecie oczywiście na stronach Microsoft.