Blog: Jezyki programowania i srodowiska programistyczne

Języki programowania, których warto się nauczyć

Języki programowania, których warto się nauczyć
  • 1 259 views

Lista języków programowania, których szukają pracodawcy.

Udostępnij!

Na świecie jest obecnie 300 języków programowania. Którego z nich warto się nauczyć? Wybór nie jest łatwą decyzją. Pomocne może byś śledzenie trendów na rynku IT. Najlepiej zacząć od przejrzenia ogłoszeń o pracę. W ten sposób dowiesz się jakich umiejętności szukają pracodawcy. Na otrzymaną w ten sposób listę, nałóż specyfikę branży w jakiej pracujesz lub chciałbyś pracować.

Języki programowania

W wyborze pomocne będę też różnego rodzaju rankingi. Na przykład tworzony co miesiąc indeks popularności języków programowania TIOBE. Pierwsza trójka w październiku 2016 to: Java, C i C++.

Chcąc pomóc w wyborze trenerzy Altkom Akademii wskazali pięć wiodących języków programowania, których warto się uczyć. Ich znajomość daje gwarancję zainteresowania pracodawców i możliwość pracy w ciekawych, rozwojowych branżach:

Perl

– język interpretowalny stworzony przez Larry’ego Walla w 1987 roku. Początkowo był przeznaczony do pracy z danymi tekstowymi. Obecnie wykorzystywany jest jako język skryptowy w CGI (interfejs komunikujący oprogramowanie serwera WWW z innymi programami na serwerze), w obróbce dużej ilości danych, programowaniu graficznym i administracji systemu. Perl jest bardzo wszechstronny i umożliwia wykonanie zdania na wiele sposobów. Przez co nie ma jednego, prawidłowego rozwiązania. Programiści Perl są poszukiwani między innymi w takich branżach jak finansowa, tworzenie gier, analiza danych i raportowanie.

Java

– to obecnie jeden z najpopularniejszych języków programowania. Został stworzony w 1995 roku przez firmę Sun Microsystems i jest obiektowym językiem programowania. Napisany kod w Javie można bez modyfikacji uruchomić na różnych platformach i w aplikacjach (write once – run everywhere). Popularność Javy wynika z jej prostoty i gwarancji bezpieczeństwa. Programiści, którzy opanowali ten język są zawsze poszukiwani i dobrze opłacani. Pracodawcy doceniają Javę za dostosowanie do środowiska mobilnego i desktopowego. Język wykorzystywany jest w aplikacjach mobilnych (Android) i webowych, w obsłudze rynków finansowych (banki), e-commerce.

C++

– został stworzony na początku lat osiemdziesiątych przez Bjarne Stroustrupa. W latach 90 –tych uznawany był za jeden z najpopularniejszych i najpotężniejszych języków na świecie. Stosowany jest w oprogramowaniu systemowym i sprzętowym. Daje możliwość dużej kontroli podczas korzystania z zasobów komputera. C++ poprawia wydajność, jest często używany w silnikach gier, grach i aplikacjach desktopowych. Choć wymaga więcej pracy, to programiści doceniają  go za  wysoką efektywność i elastyczność.

Python

– został stworzony w 1991 przez Holendra Guido van Rassuma. Jest językiem ogólnego przeznaczenia. Dzięki prostocie, przejrzystej składni i czytelności jest łatwy do nauki. Idealny do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Dodatkiem do Pythona jest Django, framework do tworzenia aplikacji webowych. Ma zastosowanie we wszystkich branżach i w produktach takich gigantów jak NASA (zarządzanie modelami), Google (autonomiczny samochód), czy Gimp. Programistów Pythona  wyjątkowo często szukają startupy.

PHP

– stworzony w 1995 język skryptowy. PHP jest uruchamiany na serwerze i generuje strony napisane w HTML-u. Jeśli chcesz tworzyć Internet to PHP idealnie się do tego nadaje. Sprawdza się bardzo dobrze w mniejszych projektach, w których jest ograniczony czas. Łatwy do pracy dla początkujących programistów, a dla zaawansowanych ma wiele dodatkowych funkcji.

Wybór języka programowania, którego chcemy się nauczyć powinien być świadomy. Nie powinniśmy zdawać się na przypadek. W sieci można zobaczyć jak wyglądają podstawy i dopiero po zapoznaniu się z nimi rozpocząć naukę.