Blog: Biurowe narzedzia informatyczne

Jak skasować wysłaną wiadomość? Sposoby dla programów Outlook, Lotus, Gmail

Jak skasować wysłaną wiadomość? Sposoby dla programów Outlook, Lotus, Gmail
  • 10 675 views

Wysłanie wiadomości złemu adresatowi lub bez załącznika może zdarzyć się każdemu.

Udostępnij!

Każdemu, z pewnością choć raz zdarzyła się sytuacja wysłania niedokończonego maila,  lub co gorsza – do złego adresata  . Takie historie zdarzają się zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, a o pracownikach zwolnionych za wysłanie maila do nieodpowiedniej osoby krążą legendy.
Warto wiedzieć, że po kliknięciu „wyślij” świat się nie kończy. Masz jeszcze kilka, a czasami kilkanaście sekund na anulowanie wiadomości. Programy pocztowe pozwalają kasować wiadomości , które nie zostały jeszcze przeczytane.
Jak to zrobić w najpopularniejszych programach pocztowych: Outlook, Lotus, Gmail ? Poniżej znajdziesz podpowiedzi.

Outlook

Po wysłaniu wiadomości,  wejdź do folderu „Elementy wysłane” i wybierz mail, który chcesz skasować. W górnej części ekranu, Na wstędze wiadomości w zakładce „przenoszenie” kliknij „więcej akcji przenoszenia” i wybierz „odwołaj tę wiadomość”. Pojawi się okno z opcjami do wyboru  Możesz  po prostu skasować nieprzeczytane kopie albo zastąpić je nowymi. Program wyśle Ci komunikat, czy odwołanie się powiodło czy nie.

Lotus

Wejdź w folder „wiadomości wysłane”. Wybierz wiadomość i kliknij „odwołaj wiadomość”. Po kliknięciu pojawi się okno – . Z listy wybierz adresata, którego chcesz odwołać. Po kliknięciu „OK”, wiadomości zostaną skasowane ze skrzynki odbiorczej adresatów. Lotus wyświetli informacje i uzasadnienie, jeśli wiadomości nie mogły być skasowane.

Gmail

W Gmailu musisz najpierw włączyć opcję kasowania maili. Zaloguj się do Gmaila, kliknij w prawym górnym oknie w opcje i wybierz „Ustawienia”. Znajdź opcję „Cofnij wysyłanie” i uaktywnij ją wskazując preferowany przez Ciebie czas potrzebny na skasowanie wiadomości – tj: 5, 10, 20 lub 30 sekund.
W zależności , którą opcję wybierzesz – na tyle czasu zostanie wstrzymana wysyłka twojego maila. Cofnięcie wysłanej wiadomości w tym  „buforze”,  pozwoli CI zrobić to skutecznie. Zapisz wprowadzone w ustawieniach konta zmiany. Po włączeniu opcji „Cofnij wysyłanie” na ekranie będzie pojawiała się informacja: „Mail został wysłany, cofnij, sprawdź wiadomość”. Wystarczy kliknąć cofnij i mail nie zostanie wysłany.