Blog: Rozwoj osobisty | Efektywnosc osobista91

Jak dobrze zacząć rok?

Jak dobrze zacząć rok?
  • 346 views

Początek roku to moment kiedy najwięcej planujemy. Zwykle te plany wiążą się z nowymi, ambitnymi celami – chcemy być lepsi, lepiej żyć, lepiej się czuć. Masowo kupujemy karnety na siłownię i fitness, zakładamy stroje do biegania, chwytamy rakiety do squasha i wczytujemy się w blogi o zdrowym odżywianiu. Część z nas spędza mnóstwo czasu na wirtualnym przeglądaniu turystycznych szlaków, gdyż właśnie w tym roku postanowiliśmy więcej podróżować i poznawać nowe miejsca. Zwykle to właśnie sfera życia prywatnego na początku roku obfituje w nowe postanowienia i cele. Nie ma w tym nic złego, a nawet dobrze wykorzystać optymizm, który towarzyszy nam w tym okresie.

Udostępnij!

Podpowiadamy co zrobić, aby wzmocnić nasze działania i utrzymać silną wolę w realizacji postanowień noworocznych.

1. Zakończ poprzedni rok

Niektórzy z nas czekają na lepszy rok, inni liczą, że będzie tak dobry jak poprzedni. Niezależnie od tego czy miniony rok był lepszy czy gorszy, zakończ go z pewnymi wnioskami. Jeśli osiągnąłeś sukces zawodowy – nie spocznij na laurach i stawiaj sobie jeszcze ambitniejsze cele, nie zapominając o balansie i równowadze z życiem osobistym, a także o regeneracji sił. Jeśli rok nie należał do najlepszych – tym bardziej, dalej mierz się z przeciwnościami i porażkami. Zacznij od przemiany samego siebie. Nastaw się pozytywnie, nabierz sił i uparcie dąż do realizacji swoich marzeń. Przypomnij sobie swoje największe sukcesy, to, że to Ty je osiągnąłeś i z tą myślą podchodź do dalszych działań.

2. Spisać i rozliczyć

Nie ma to jak stara, sprawdzona metoda „karteczki”. Im więcej  planów się wymyśliło, tym bardziej warto wszystkie zanotować. Możemy to zrobić na smartfonie, tablecie bądź na zwyczajnej kartce – przypiętej w miejscu, gdzie przynajmniej raz w tygodniu możemy na nią spojrzeć. Im więcej celów zapiszemy, tym większa szansa, że przynajmniej część z nich uda się zrealizować. Pamiętaj tylko, aby przed przystąpieniem do nowych postanowień, sprawdzić co zrealizowałeś w minionym roku.

3. Mapa marzeń

Nasze plany możemy zilustrować również za pomocą techniki zwanej „mapą marzeń’’. Samo przygotowanie takiej mapy jest fajną zabawą, do której możemy zaprosić rodzinę, przyjaciół, znajomych, czy współpracowników. Zilustrowanie swoich marzeń prawdopodobnie ułatwi realizację planów. Co ważne, taka mapa może nam służyć nawet przez kilka lat; możemy zamieszczać w niej również te plany, które będziemy realizować stopniowo i sukcesywnie.

4. Przyjemne z pożytecznym

Staraj się rozsądnie podejść do swoich planów. Po pierwsze, zerknij do tych z ubiegłego roku i sprawdź czy coś nie zostało zapomniane lub po prostu stwórz nowe, realne postanowienia. Nie narzucaj sobie biegania, jeśli nie lubisz biegać; znajdź inną aktywność, którą chętnie wykonasz, bądź poszukaj czegoś co Cię do niej przekona. Jest mnóstwo filmów i literatury, które opisują osiągnięcia ludzi sukcesu w różnych obszarach życia. Takie życiorysy motywują i  pozytywnie wpływają na naszą aktywność. Pamiętaj, że warto planować takie zmiany i osiągnięcia, w które naprawdę wierzysz i uważasz za realne.

5. Nie poddawaj się

Przy niektórych działaniach potrzeba dużo determinacji, aby osiągnąć cel – dlatego nie poddawaj się zbyt szybko. W ogóle się nie poddawaj, bo za rok będziesz w tym samym miejscu, z tą samą kartką postanowień. Staraj  się wizualizować osiągnięty rezultat – taka wizja pomoże Ci dążyć dalej. Porozmawiaj z kimś komu udało się osiągnąć ten sam cel – podzielenie się doświadczeniami z pewnością doda Ci mocy.

6. Planuj i organizuj sobie czas

Niezależnie od tego czy Twoje postanowienia dotyczą sfery prywatnej czy zawodowej, przygotuj się na to, aby znajdować na nie czas. Codzienny tryb życia nie może zmienić Twoich planów. Znajdź przestrzeń do poświęcania się swoim zadaniom. Wystarczy umiejętne planowanie każdego dnia, a z pewnością osiągniesz wszystkie cele.

7. Żyj zdrowo

Przestawienie się na zdrowy tryb życia to z pewnością postanowienie noworoczne wielu z nas. Należy je wdrożyć jako pierwsze, ponieważ zdrowie i dobra kondycja pozwolą nam na osiągnięcie innych celów. Niech każdy wyznaczy sobie odpowiednie zadania. Na pewno warto się zastanowić nad sposobami relaksu i aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiem oraz optymalną  równowagą między  życiem  zawodowym i prywatnym. Aby żyć aktywnie, nie trzeba bardzo intensywnie uprawiać sportu, a dla zachowania zdrowia nasza dieta nie musi być oparta wyłącznie na jaglance. Na początek wystarczy kilka stopniowych zmian. Spędzajmy więcej czasu na świeżym powietrzu, więcej się uśmiechajmy. Śmiech stymuluje wydzielanie się w mózgu hormonów zwanych endorfinami, a te uspokajają, uśmierzają ból, wzmacniają układ odpornościowy i poprawiają nam samopoczucie. Celebrujmy czas wolny w gronie przyjaciół i znajomych. Zacznijmy od rzeczy dostępnych dla każdego; z pewnością umocnią  nas w działaniu oraz w realizacji celów prywatnych i zawodowych.

POWODZENIA!