Blog: Sprzedaz i marketing | Marketing internetowy

Instalacja systemu WordPress na lokalnym serwerze

Instalacja systemu WordPress na lokalnym serwerze
  • 1 399 views

Do nauki obsługi systemu albo do wypróbowania działania nowych wtyczek warto zainstalować WordPress’a na lokalnym komputerze.

Udostępnij!

Robienie jakichkolwiek eksperymentów na witrynie, która jest już opublikowana w Internecie, zawsze jest obciążone ryzykiem, że coś nie pójdzie tak jak trzeba i w efekcie zniszczymy sobie stronę.

Proces instalacji składa się z kilku osobnych etapów: najpierw trzeba pościągać odpowiednie pliki instalacyjne, potem postawić na komputerze lokalny serwer, stworzyć bazę danych, a na końcu zainstalować WordPress’a. Na pierwszy rzut oka wygląda to na bardzo skomplikowaną procedurę, ale po doczytaniu tego tekstu do końca zobaczą Państwo, ze wcale nie jest to takie straszne. 🙂

Instalacja i konfiguracja WAMPServer

Po instalacji środowiska „uruchomieniowego” WordPress’a np. WAMP (można używać również innego serwera) jesteśmy w stanie testować wszystkie możliwości CMS’a bez publikowania strony w sieci.

WAMP zawiera Apache (serwer WWW)MySQL (serwer bazodanowy) oraz PHP (język programowania) – wymagane do instalacji WordPress’a. Mimo, że postawimy serwer lokalny – przydatny będzie dostęp do Internetu, dzięki któremu będziemy mieli możliwość łatwego i szybkiego instalowania aktualizacji, motywów i wtyczek WordPress’a.

Aktualne pliki instalacyjne serwera WAMPa są do pobrania ze strony: http://www.wampserver.com

Instalacja WampServerDomyślnym językiem tej strony jest francuski, ale w prawym, górnym rogu możemy wybrać angielski lub rosyjski. W sekcji Download możemy pobrać pliki instalacyjne 32 lub 64 bitowe (w zależności od wersji naszego systemu operacyjnego).

Pobieranie WampServerZ tej samej strony trzeba pobrać również plik vcredist.exe (czyli Microsoft Visual C++ Redistributable) odpowiedni do naszej wersji Windows. Jest to zbiór bibliotek potrzebnych do uruchomienia programów skompilowanych przez Microsoft Visual C++. WAMP’a najlepiej jest pobrać z linku downolad directly(zakreślony na obrazku poniżej), a vcredist z linku (też zakreślonego) do strony microsoft.com

Pobieranie elementów WampServer

Najpierw należy zainstalować vcredist, a dopiero w następnej kolejności zainstalować WAMP’a. Inna kolejność instalacji może skutkować nieprawidłowym działaniem serwera. Najlepiej instalować na domyślnych ustawieniach.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu WAMP’a, jego prawidłową pracę sygnalizuje zielona ikonka w kształcie stylizowanej litery W, znajdująca się w tray’u.Litera "W" znajdująca się w Tray;u

Tworzenie bazy danych

Proces instalacji WordPress’a musi być jeszcze poprzedzony założeniem bazy danych i pobraniem plików instalacyjnych WordPress’a.

Założenie bazy danych zaczyna się od uruchomienia przeglądarki internetowej (wcześniej musi być uruchomiony WAMP) i wpisania w pasku adresu: localhost. Przy prawidłowo zainstalowanym WAMP’ie powinna się wyświetlić strona jak poniżej.

Konfiguracja lokalnego serwera

Z grupy Tools uruchamiamy phpmyadmin.

Uruchamia się okienko administracyjne, w którym wybieramy pozycję Bazy danych,

Tworzenie bazy danych na lokalnym serwerze w phpMyAdminW okienku Utwórz Nową bazę danych wpisujemy nazwę (bez spacji i polskich liter), a następnie wciskamy przycisk Utwórz. Nazwę bazy danych warto sobie zanotować, bo będzie jeszcze potrzebna w procesie instalacji WordPress’a.

Tworzenie nazwy bazy danych

Instalacja i konfiguracja WordPress’a

Następnym etapem jest pobranie aktualnych plików instalacyjnych WordPress’a ze strony http://pl.wordpress.org Jest to stosunkowo niewielki pakiet ZIP, dla wersji 4.7.1 zajmuje nieco ponad 9 megabajtów.

Pobieranie paczki instalacyjnej WordPress

Teraz trzeba utworzyć folder, do którego rozpakujemy pobrane pliki instalacyjne. Standardowo WAMP instaluje się na dysku C, więc trzeba wejść w Mój Komputer, otworzyć dysk C, następnie folder WAMP i wreszcie podfolder WWW. W podfolderze WWW tworzymy własny folder i rozpakowujemy do niego pliki instalacyjne WordPress.

tworzenie katalogu strony na lokalnym serwerze

Możemy stworzyć dość dużo próbnych witryn na lokalnym serwerze, jednak należy pamiętać, że do każdej witryny trzeba założyć oddzielną bazę danych.

Na tym się kończą czynności przygotowawcze. Mając stworzoną bazę danych i wgrane pliki WordPress’a do naszego foldera, możemy uruchomić właściwą procedurę instalacji.

Zaczynamy od wejścia na przeglądarkę internetową i wpisania localhost. Tym razem w grupie Your Projects zobaczymy folder z instalacją. W moim przypadku ma on nazwę WordPress471.

wywołanie strony instalacyjnej WordPress na localhostWystarczy kliknąć w tę nazwę i to uruchamia proces instalacji WordPress’a. Wyświetla się ekran powitalny.

Proces instalacji WordPress

Od tego momentu instalacja WordPress’a na lokalnym serwerze i instalacja tego samego WordPress’a na wykupionym hostingu – przebiegają identycznie. Z tym, że w przypadku hostingu informację o nazwie i haśle do bazy danych zwykle dostajemy od administratora, a pliki instalacyjne WordPress’a też są już automatycznie wgrane w odpowiednie miejsce.

Po wciśnięciu Zaczynajmy! Pojawia się okienko z formularzem dotyczącym bazy danych, z której będzie korzystał WordPress. Wpisujemy tu nazwę bazy danych, jaką stworzyliśmy w phpmyadmin. Domyślnym użytkownikiem jest root, a hasła nie ma. Pozostałych rzeczy nie zmieniamy w przypadku lokalnego serwera.

konfiguracja instalacji wordpress

Po wciśnięciu Wyślij otrzymujemy okienko z informacją o nawiązaniu połączenia z bazą danych (oczywiście jeżeli wpisaliśmy poprawnie wszystkie wymagane informacje).

Uruchomienie instalacji WordPress na lokalnym serwerze

Niezmiennie śmieszy mnie ten komunikat: „W porządku złotko (…)” 🙂 ale oznacza on tylko tyle, że udało się nawiązać połączenie z bazą danych. Jeśli zamiast tego komunikatu pojawi się okienko z listą błędów, to będziemy musieli wypełnić formularz jeszcze raz – tym razem staranniej. W najgorszym przypadku trzeba będzie wejść do localhost i phpmyadmin, żeby sprawdzić jaką właściwie nadaliśmy nazwę naszej bazie danych.

Przycisk Uruchomienie instalacji ma trochę mylącą nazwę, bo w tym momencie cały proces instalacji już się kończy. Pozostaje tylko wypełnić formularz zawierający nazwę strony, jaka będzie domyślnie wyświetlana w nagłówku, nazwę i hasło głównego użytkownika (ten użytkownik będzie jednocześnie administratorem witryny). Musimy też wpisać adres mailowy, który w przypadku lokalnego serwera ma niewielkie znaczenie, ale bez jego wpisania nie zakończy się procesu instalacji. W przypadku strony publikowanej w Internecie mail służy do komunikacji i zarządzania stroną. Dochodzą na niego między innymi informacje o nowych komentarzach i innych zdarzeniach.

Konfiguracja informacji o witrynie WordPress

Wciśnięcie przycisku Zainstaluj WordPress’a faktycznie kończy proces instalacji. Strona jest już stworzona, a w przeglądarce widzimy formularz, pozwalający na wejście do kokpitu i administrowanie witryną (o tym będzie oddzielny artykuł).

okno logowania wordpress

Natomiast wybranie Powrót do… pozwoli na obejrzenie witryny w jej domyślnych ustawieniach.

przykładowa strona wordpress

Na dole strony domyślnie znajduje się link Zaloguj się , dzięki któremu możemy wejść do kokpitu WordPress’a i zmieniać na stronie totalnie wszystko. Jako administratorzy możemy dowolnie zarządzać treścią strony, jej wyglądem oraz potężnie rozszerzać funkcjonalność WordPress’a przez instalowanie wtyczek. O tym wszystkim można będzie przeczytać w kolejnych artykułach.

 

Zapraszamy także do zapoznania się z naszymi webinariami dotyczącymi konfiguracji WordPress’a.