GIMP – zmiękczanie selekcji
  • 2 844 views

Z dużym nakładem pracy zaznaczyliśmy element na fotografii – w tym przypadku sylwetkę samochodu. Chcemy go wykorzystać do fotomontażu. Kopiujemy…

Udostępnij!

…potem wklejamy do docelowego pliku – i nagle się okazuje, że nasze precyzyjne zaznaczenie jest poszarpane i nierówne, a sylwetka samochodu wcale się tak ładnie nie wkleja do montażu, bo ma strasznie ostre krawędzie.

Przydałoby się zmiękczyć krawędzie samochodu. I to przed skopiowaniem z oryginalnego obrazu. Domyślnie wszystkie zaznaczenia w programie GIMP są bardzo ostre, bez wtapiania. Jeżeli chcemy zmiękczyć krawędzie zaznaczenie już po wykonaniu zaznaczenia, wystarczy wejść w menu Zaznaczenia, a potem Zmiękcz.

W okienku dialogowym wpisujemy promień wtapiania w pikselach. Jeśli nie wiemy, jaką wartość wpisać – warto rzucić okiem na linijkę ekranową, która najczęściej wyskalowana jest w pikselach. To nam powinno dać orientację o wielkości potrzebnego zmiękczenia.

Wizualnie po tej operacji nic się nie zmienia, ale zmiękczenie zaznaczenia tworzy wokół krawędzi delikatny obszar przenikania, dzięki któremu montaż (po skopiowaniu i wklejeniu tak zaznaczonego detalu) nie jest psuty przez ostre krawędzie.