Blog: Rozwoj osobisty

Ewolucja w szkoleniach

Ewolucja w szkoleniach
  • 580 views

Jeszcze kilka lat temu, szkolenia dla administratorów sieci komputerowych wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. Pewne operacje mogły być przeprowadzane jedynie przez trenera lub kursanta. Reszta grupy pełniła rolę obserwatorów.

Udostępnij!

Od czego się zaczęło?

Zmieniła to wirtualizacja, która rozpoczęła rewolucję w jakości środowiska laboratoryjnego na szkoleniach. W miejsce współdzielonego przez całą grupę środowiska, pojawiło się osobne laboratorium z kilkoma maszynami wirtualnymi dla każdego. Pozwoliło to m.in. na samodzielne eksperymenty czy sprawdzanie hipotez w bezpiecznym środowisku. Choć był to niewątpliwie ogromny postęp, to jednak ciągle ograniczony czasem trwania szkolenia. Bowiem po zakończeniu zajęć, w chwili powrotu do miejsca pracy, tracił on możliwość kontynuacji pracy w laboratorium.

Nowe możliwości dzięki szkoleniom online

Całkiem niedawno, Microsoft wprowadził szkolenia tzw. „MOC On-Demand”. Są to po prostu szkolenia online, odpowiadające zakresem merytorycznym tradycyjnym szkoleniom z trenerem. Wystarczył komputer z dostępem do Internetu i wolny czas, aby każdy, kto wykupił takie szkolenie, mógł samodzielnie w swoim tempie z dowolnego miejsca, zrealizować materiał. Pomocny w tym jest niewątpliwie relatywnie długi, bo 3-miesięczny dostęp do laboratoriów. Korzyści dla kursanta i pracodawcy – oczywiste. Wygoda, brak kosztów dojazdów, uniknięcie nieobecności w pracy!

Mimo tego, większość osób, nawet tych, które nie mają problemu z językiem angielskim (MOC On-Demand są w całości po angielsku), woli nowy materiał poznawać w języku, w którym myśli. Poza tym okazało się, że wygospodarowanie 40 godzin, na przejście przez materiały szkoleniowe, w ciągu trzech miesięcy, wcale nie było takie łatwe. Każdy kto korzystał z dowolnej formy e-learningu, wie w czym tkwi problem.

W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania

Skoro sama wirtualizacja czy szkolenia w formie online, nie wystarczą, to czy istnieje rozwiązanie idealne? Naszym zdaniem, sukces tkwi w łączeniu różnych metod, a właściwie tego co w nich najlepsze dla słuchacza. Dlatego w podejściu Altkom Akademii, standardowe szkolenie połączyliśmy z formułą online. Dzięki temu, po zakończeniu zajęć, Słuchacz ma możliwość powrotu do treści szkoleniowych, ponieważ wciąż ma dostęp do wirtualnych wykładów, interaktywnych materiałów oraz laboratoriów. Co więcej, przez cały ten czas może kontaktować się z trenerem, grupą lub moderatorem, który dba o motywowanie kursantów do zaglądania do laboratorium po szkoleniu. W tym celu, co kilka dni, podsyłamy słuchaczom zadania, a każdy, kto je poprawnie i szybko rozwiąże może liczyć na nagrodę.