Blog: Zarzadzanie informacja | Bezpieczenstwo informacji | Cyberbezpieczenstwo | Bezpieczenstwo informacji91

Cyberbezpieczeństwo: Poradnik jak stworzyć bezpieczne hasło

Cyberbezpieczeństwo: Poradnik jak stworzyć bezpieczne hasło
  • 800 views

W 100% bezpieczne hasło to mit, ale trzeba próbować.

Udostępnij!

Liczba haseł, które musimy wymyślać i pamiętać rośnie lawinowo. Kiedyś wystarczył czterocyfrowy kod do domofonu, hasło do poczty, pin do karty. Dzisiaj dochodzą do tego dostępy do banku, konta abonenckiego, poczta firmowa, prywatna, konto na Facebooku i jeszcze wielu innych miejsc. Nasza świadomość rośnie i coraz rzadziej robimy zabezpieczenia typu data urodzin, imię dziecka, „qwerty”, czy „sex1234”, staramy się utrudnić złodziejom zadanie. Tworząc nowe hasło warto poświęcić temu chwilę i nie zdać się na przypadek.

Hasła trzeba chronić na wielu poziomach. Nie tylko przez stworzenie skomplikowanego ciągu znaków, ale także poprzez zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Hakerzy, złodzieje podglądają zza pleców co wpisujemy, podszywają się pod pracowników instytucji w rozmowach telefonicznych albo tworzą witryny imitujące systemy, do których się logujemy.

Cyberbezpieczeństwo

Najnowsze systemy logowania wymagają od nas, aby hasło zawierało duże i małe litery, cyfrę i miało minimum 8 znaków. Dodatkowo wymuszają od nas regularną zmianę ciągu, aby zbyt długo nie używać tego samego. Tworząc je, często wykorzystujemy znane wyrazy, znaki, daty, układy przycisków na klawiaturze. Dzięki temu łatwiej nam zapamiętać, ale nie jest to dobre wyjście. Trenerzy Altkom Akademii przygotowali poradnik jak stworzyć trudne do złamania i odgadnięcia hasło.

To może zabrzmieć dziwnie, ale zabezpieczenie się wymaga przypadkowości. Hasło musi być nieprzewidywalne, dzięki temu osoby postronne nie będą miały wskazówek jak je odgadnąć. Niestety przypadkowe ciągi znaków są ciężkie do zapamiętania.

FFFdB491aL>%]hU’

Hasło musi bardziej przypominać słowo w konstrukcji, ale nie może nim być. Wystarczy, że będzie brzmieć jak wyraz. To ułatwi nam zapamiętanie.

Tworzenie hasła:

1.  im dłuższe hasło tym lepiej. Najlepiej, kiedy ma więcej niż 8 znaków. Jeśli nie masz pomysłu na wyszukane słowo to napisz inne,  znane wspak,
stomorotka

2. połącz dwa, albo kilka wyrazów w jeden,
stomorotkabrodkap

3. dodaj pomiędzy nimi cyfrę, albo liczbę,
stomorotkabrodka78p

3. użyj dużych liter, ale nie na początku i nie na końcu hasła,
stomoroTkabrOdKa78p

4. zrób  w ciągu błąd ortograficzny, albo literówkę
stomoloTkabrOtKa78p

5. użyj symboli zamiast liter, zamień s w $, B w 8, Z w 2
stomoloTka8rOtKa78p

6. jeśli masz problem z dodawaniem symboli usuń z hasła samogłoski
stmlTkbrtK78p

Tworząc hasło zacznij od stworzenia bazowego ciągu liter, do którego dodasz cyfry i znaki specjalne. Na stronie Howsecureismypassword.net sprawdziliśmy hasło stomoloTka8rOtKa78p i osiągnęło wynik:

Zasady bezpieczeństwa:

  • nigdy nie podawaj osobom postronnym swojego hasła,
  • wpisując hasło sprawdzaj, czy nikt nie stoi za Twoimi plecami albo nie nagrywa tego co robisz,
  • nie zapisuj hasła na kartce,
  • hasła przechowuj w odpowiednio do tego stworzonych aplikacjach, programach,
  • nie używaj jednego hasła logowania do wszystkich swoich kont, jeśli masz problem z zapamiętywaniem, stwórz bazowy ciąg, do którego będziesz dodawać różne wersje znaków, słów
  • wykorzystuj dodatkowy poziom autoryzacji, np.: potwierdzenie logowania smsem.