Blog: Jezyki programowania i srodowiska programistyczne | Java

Chcesz nauczyć się programowania? Zacznij od języka Java

Chcesz nauczyć się programowania? Zacznij od języka Java
  • 563 views

Programistom udostępniona najnowszą wersję Java 8.

Udostępnij!

Na rynku dostępnych jest wiele języków programowania. Który z nich wybrać, którego warto się nauczyć – to pytania przed którymi staje wielu młodych, początkujących programistów. W artykule postaram się wyjaśnić dlaczego dobrym wyborem jest Java.

Pierwszy argument przemawiający „za” jest ekonomiczny – na rynku jest duże zapotrzebowanie na programistów Javy. Wystarczy sprawdzić ogłoszenia z ofertami pracy, albo zobaczyć rankingi wynagrodzeń. Dodatkowo Java jest językiem dojrzałym, który funkcjonuje na rynku od ponad 20 lat. Miała swoją inaugurację w 1995 roku, a jej prekursorem był język Oak, który powstał na początku lat 90. XX wieku.

Zaletą, która odróżniała w tamtym czasie Javę od innych języków programowania była przenośność kodu. Czyż nie byłoby fajnie raz napisać aplikację i móc ją uruchomić bez żadnych modyfikacji na różnych platformach? Java umożliwiała to dzięki wprowadzeniu pojęcia wirtualnej maszyny (JVM – Java Virtual Machine). Jej zadaniem była interpretacja kodu bajtowego (nieczytelnego dla człowieka) do kodu maszynowego, wykonywanego przez procesor. Interpretacja kodu oznacza, że jest on tłumaczony na kod wykonywalny na bieżąco w trakcie działania programu. Zarzutem jaki stawiano temu rozwiązaniu była szybkość działania. Kod interpretowany działa wolniej od kodu skompilowanego. Jednakże każda kolejna wersja JVM działa wydajniej od poprzednich (pod różnymi względami: szybkości wykonywania operacji, szybkości operacji wejścia-wyjścia, wielowątkowości, itd.).

Javę jest językiem stosunkowo prostym do nauki, łatwiejszym niż np. C++. Mamy w nim mniejsze pole do popełnienia typowych błędów programistycznych (np. odwołania się do elementu tablicy poprzez błędny indeks). Java była tworzona na doświadczeniach takich języków jak C++ i Smalltalk. Automatyczne zarządzanie pamięcią (tzw. mechanizm Garbage Collection) to kolejne ułatwienie pozwalające w niektórych sytuacjach (błędnie napisanego programu) uniknąć tzw. wycieków pamięci.

Najważniejszym argumentem, który przemawia za wyborem Javy jako języka programowania jest jego uniwersalność. Aplikacje oparte na Javie są stosowane prawie wszędzie. Od małych urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe (aplikacje w Javie ME na Androida), przez stacje robocze, po poważne systemy korporacyjne z aplikacjami biznesowymi.

Mimo tego, że Java istnieje tak długo na rynku nie stała się językiem martwym i skostniałym. Wciąż jest rozwijana, a zmiany udostępnione w wersji 8 najlepiej o tym świadczą. Wprowadzenie możliwości programowania funkcyjnego to podążanie za najnowszymi trendami, które można znaleźć w innych językach.

Zalet Javy:
•    czytelna składnia, w wielu aspektach zbliżona do składni języka C,
•    duża ilość literatury w księgarniach oraz zasobów w sieci, w postaci dokumentacji, podręczników, przykładów, list dyskusyjnych, materiałów wideo,
•    możliwość rozwoju aplikacji na różnych platformach, zarówno mobilnych, jak i klasy enterprise (poważne aplikacje biznesowe),
•    duża liczbę frameworków ułatwiających szybkie zbudowanie atrakcyjnych aplikacji,
•    możliwość programowania z wykorzystaniem wielu paradygmatów (programowanie strukturalne, obiektowe, imperatywne, funkcyjne),
•    duża liczba gotowych klas systemowych oraz bibliotek,
•    dystrybucje Javy są darmowe. Można skompletować całe środowisko pracy (tzw. IDE) wykorzystując narzędzia niekomercyjne o nie mniejszych możliwościach i komforcie pracy, jak rozwiązania płatne. Dotyczy to nie tylko IDE, ale również serwerów aplikacji.