Blog: Rozwoj osobisty

Certyfikaty IT– dlaczego warto się nimi zainteresować?

Certyfikaty IT– dlaczego warto się nimi zainteresować?
  • 849 views

Aby wykonywać takie zawody jak lekarz, architekt czy prawnik, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia kierunkowego; trudno wyobrazić sobie sytuację, w której udajemy się do internisty, który nie posiada dyplomu studiów medycznych.

Udostępnij!

W branży IT jest inaczej – tutaj liczą się przede wszystkim umiejętności i motywacja do ich ustawicznego doskonalenia. Absolwent kierunku humanistycznego, jeżeli tylko wykaże się właściwymi zdolnościami i samodyscypliną, również może zostać świetnym programistą. Brak tej charakterystycznej dla innych profesji konieczności nie oznacza jednak, że w IT nie trzeba formalnie potwierdzać swoich kwalifikacji. Ciągły rozwój branży, pojawianie się nowych narzędzi i bezustanne zmiany, wymagają odnajdywania się w przekształcających się realiach. Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie mocnej pozycji jako cenionego profesjonalisty jest zdobycie potwierdzającego znajomość swojej „działki” certyfikatu.

Certyfikaty IT

Wiedzę o tajnikach poszczególnych frameworków, języków programowania czy chmur obliczeniowych można i powinno się zdobywać na szkoleniach, jednak to dopiero uzyskany dzięki zdanemu egzaminowi certyfikat w pełni potwierdza poziom zawodowy specjalisty. Coraz więcej pracodawców przywiązuje wagę do tego czy zatrudniane przez nich osoby mogą się poszczycić taką oficjalną legitymacją – jest ona bowiem nie tylko potwierdzeniem wysokiej klasy umiejętności, ale i dowodem na kluczową w tej dziedzinie chęć ciągłej nauki i samorozwoju. Możliwość zaprezentowania posiadanych certyfikatów pomaga zbudować wizerunek kompetentnego eksperta, któremu można zaufać oraz powierzyć piastowanie ważnych i odpowiedzialnych funkcji w organizacji.

Dotyczy to zarówno osób stawiających pierwsze kroki w swojej karierze jak i tych, które zdobyły już pewne doświadczenie. W przypadku rozpoczynających swoją zawodową drogę młodych programistów, potwierdzający biegłość w danym obszarze certyfikat znacząco poprawia „pozycję startową” umożliwiając zdobycie atrakcyjnego stanowiska już na samym początku, jeśli chodzi zaś o fachowców starszych stażem, stanowi znakomity atut przy poszukiwaniu nowej posady albo ubieganiu się o awans. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że gwarantujący specjalizację certyfikat to również mocna karta przetargowa w rozmowach o wynagrodzeniach i podwyżkach – stawiające na jakość firmy potrafią doceniać prawdziwych profesjonalistów, którzy odczuwają to we własnych portfelach.

Oczywiście sam certyfikat to nie wszystko; nie może on zastąpić praktycznych umiejętności czy też maskować luki w faktycznie wykorzystywanym zasobie wiedzy. Wybór dziedziny, z której chcemy uzyskać certyfikat wymaga głębokiego namysłu tak żeby uniknąć tu przypadkowości. Podjęta decyzja musi być przemyślana i w pełni odpowiadać naszym dotychczasowym dokonaniom, bieżącym potrzebom oraz koncepcji dalszego zawodowego rozwoju.  Pośpiech i pochopność nie są tutaj wskazane i tylko pełna świadomość co do naszego wyboru zapewni osiągnięcie pożądanych rezultatów. Wszystkie te dylematy mają indywidualny charakter ściśle wiążąc się ze specyfiką każdej z rozważających  zdobycie certyfikatu osób, trudno zatem o uniwersalne recepty. Z wymienionych wyżej powodów, gra jest jednak zdecydowanie warta świeczki.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą propozycją szkoleń zakończonych uzyskaniem certyfikatu – dzięki nim możesz rozpocząć kolejny, jeszcze lepszy rozdział swojej kariery w IT.