Blog: Uslugi chmury obliczeniowej | Ms azure | Systemy microsoft | Ms azure 2

Azure Front Door – przyspiesz swoje globalne aplikacje

Azure Front Door – przyspiesz swoje globalne aplikacje
  • 559 views

Dla wielu organizacji dużym wyzwaniem jest poprawne udostępnianie klientom aplikacji hostowanych w chmurze. Wraz ze wzrastającą liczbą wykorzystywanych regionów, robi się to coraz trudniejsze. W przypadku Microsoft Azure, z pomocą może nam przyjść usługa Azure Front Door.

Udostępnij!

Azure Front Door – przyspiesz swoje globalne aplikacje

Dla wielu organizacji dużym wyzwaniem jest poprawne udostępnianie klientom aplikacji hostowanych w chmurze. Wraz ze wzrastającą liczbą wykorzystywanych regionów, robi się to coraz trudniejsze. W przypadku Microsoft Azure, z pomocą może nam przyjść usługa Azure Front Door.

Usługa Front Door to wysoce dostępna i skalowalna platforma firmy Microsoft do przyspieszania aplikacji internetowych, a także globalny system równoważenia obciążenia HTTP/HTTPS. Zapewnia wbudowaną ochronę DdoS, zabezpieczenia warstwy aplikacji i buforowanie oraz umożliwia tworzenie aplikacji, które maksymalizują i automatyzują wysoką dostępność i wydajność dla końcowych użytkowników Azure.

Krótko mówiąc, Azure Front Door jest „wzmacniaczem” wydajności aplikacji sieci Web w sieci globalnej. Zapewnia bliższe połączenia z zagranicznymi użytkownikami końcowymi za pośrednictwem globalnego systemu sieci Microsoft,  implementuje  zabezpieczenia SSL i DDoS oraz konfiguruje reguły zapory, dzięki którym  połączenia są bezpieczne od samego początku.

Usługa jest wdrażana za pośrednictwem portalu Azure; można ją skalować w górę lub w dół, dopasowując do ogólnego zastosowania chmury Azure przez firmę. Zapewnia wiele przydatnych korzyści dla aplikacji internetowych, w tym nie tylko często używanych globalnych programów, ale również bardziej niszowych.

Wprowadzenie do Azure Front Door

Na najwyższym poziomie Azure Front Door to platforma przyspieszająca działanie aplikacji  webowych. Jej głównym celem jest zapewnienie niezawodności, wysokiej dostępności i skalowalnych atrybutów – wszystko przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności w  trakcie ładowania aplikacji.

Historia Front Door

Chociaż usługa Front Door została udostępniona do użytku komercyjnego w roku 2018, stanowi wewnętrzny proces firmy Microsoft już od ponad siedmiu lat. Zaczęło się od Bing; najpierw po stronie użytkownika, następnie również po stronie aplikacji korporacyjnych. Ze względu na sukces w generowaniu wzrostu wydajności i zapewnianiu większej niezawodności użytkownikom końcowym, Microsoft powoli włączał coraz więcej swoich obciążeń do procesu Front Door. Dzisiaj z tej usługi korzystają produkty takie jak Microsoft Office, Xbox Live, MSN, Skype, Cortana, OneDrive i Microsoft Teams.

Jak działa usługa Front Door?

Generalnie, gdy użytkownicy MS Azure łączą się z określonymi witrynami internetowymi i aplikacjami z całego świata, muszą nawiązać te połączenia z regionalnym wdrożeniem zaplecza aplikacji.  Jeśli użytkownicy znajdują się w kraju dalekim od miejsca, w którym serwer hostuje aplikację, połączenia zostaną nawiązane w długim procesie sieciowym. Może to nie tylko wywołać powolne ładowanie, ale również inne błędy sieciowe spowodowane zawodnością tego procesu. CDN (sieć dostarczania treści) lub ADN (sieć dostarczania aplikacji) potrafi świadczyć usługi dystrybucji, routingu i logistyki, umożliwiając stabilniejsze dostarczanie poprzez modyfikację połączeń lokalnych i globalnych. Punkty POP przy Azure Front Door są punktami obecności sieci CDN, pomagają w zapewnieniu znacznie bliższego połączenia użytkownika końcowego, i konsekwentnie utrzymują połączenia długodystansowe z zapleczem aplikacji. Dzięki temu sieci CDN mogą zapewnić znacznie bliższe „uzgadnianie SSL” dla użytkownika końcowego, jednocześnie łącząc się z zapleczem gdzie z powodu ciągłych i wciąż wykorzystywanych ponownie połączeń, następuje przeważający wzrost wydajności. Użytkownik Microsoft Azure może szczegółowo definiować, monitorować i zarządzać tymi globalnymi procesami routingu w celu optymalizacji pod kątem najlepszej wydajności, a nawet globalnego przełączania awaryjnego dla wysokiej dostępności.

Jak działa Azure Front Door
Graficzne przedstawienie działania usługi Azure Fornt Door

Dlaczego usługa Azure Front Door jest ważna?

Usługa Front Door korzysta z protokołu anycast opartego na protokole TCP, a także z globalnej sieci Microsoft. Gwarantuje ona wyższą dostępność i niezawodność przy równoczesnym wzroście wydajności.

Sieć WAN Microsoft  jest bardzo rozbudowaną siecią światłowodową funkcjonującą w około  sześćdziesięciu regionach. Usługa umożliwia masowe odciążanie SSL dla aplikacji i jest wykorzystywana przez niektóre z największych i najpopularniejszych programów firmy Microsoft.

Azure Front Door dba również o bezpieczeństwo – na przykład chroniąc  SSL, WAF i DDoS w aplikacjach  internetowych, z możliwością dostosowania własnych reguł dla zapory. Globalne połączenia są dzięki temu znacznie bezpieczniejsze. Azure Front Door umożliwia także globalne równoważenie obciążenia HTTP/HTTPS. Wyraźnie można tu zobaczyć zwiększoną niezawodność usługi – jeśli aplikacja jest hostowana w więcej niż jednym regionie, a jej instancja (serwer) gdzieś się zepsuje, proces usługi Front Door przekieruje użytkowników do najbliższej działającej instancji.

Mam nadzieję, że udało mi się zainteresować Was Azure Front Door. Więcej informacji można uzyskać w dokumentacji:

https://azure.microsoft.com/pl-pl/services/frontdoor/