Blog: Rozwoj osobisty

5 trendów na rynku pracy IT. Specjalizacje w których warto się rozwijać

5 trendów na rynku pracy IT. Specjalizacje w których warto się rozwijać
  • 515 views

Stworzyliśmy ranking dziedzin przyszłości, które mają wpływ na rynek IT.

Udostępnij!

Nie zastanawiaj się jak będzie wyglądał świat jutra, zacznij go tworzyć dzisiaj. Brzmi to jak górnolotny slogan, ale tak wygląda praca w IT. Drukowanie narządów wewnętrznych drukarką 3D jeszcze kilka lat temu wydawało się motywem z filmów pokazujących świat w przyszłości. Dziś to rzeczywistość, która wkrótce może stać się standardem w medycynie. To samo tyczy się innych dziedzin. Elon Musk ogłosił, że planuje w ciągu kilku lat uruchomić komercyjne loty na Marsa. Chce lecieć na najbliższą planetę, choć na razie Księżyc jest najdalszą destynacją w kosmosie, na której człowiek postawił stopę. Przyspieszony rozwój dotyczy także innych obszarów technologii, które do tej pory były jedynie elementami książek i filmów science fiction.

Trendy IT

Stworzyliśmy ranking dziedzin przyszłości, aby pokazać jak będą się rozwijały zawody. Ich wpływ na rynek pracy w branży IT już jest odczuwalny, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tych obszarach stale rośnie. Dostosowanie się do nowych wymagań będzie kluczowe dla wszystkich chcących się rozwijać i szukających optymalnej ścieżki kariery.

1.    IoT (internet of things) – naszym życiem zaczynają kierować urządzenia, które coraz więcej są w stanie nam zaproponować. Non stop zbierają informacje, a dzięki oprogramowaniu komunikują się między sobą i wymieniają danymi. Jeśli jesteś na diecie, możesz połączyć lodówkę, zegarek monitorujący aktywność fizyczną i wagę, a wszystkie informacje wysyłać bezpośrednio do swojego lekarza. Chcesz mieć inteligentny dom? Nie ma problemu, światłami, ogrzewaniem, telewizorem, alarmem i drzwiami możesz sterować za pomocą smartfona. Wszystkie te urządzania trzeba zaprogramować, wymyślić rozwiązania, znaleźć zastosowania, przetestować i wyprodukować, a później je udoskonalać.

2.    Rozszerzona rzeczywistość (augmented reality) – aplikacje i świat wirtualny będą coraz bardziej przenikały się ze światem rzeczywistym. Pokemon Go pokazał skalę możliwości i wpływ rozszerzonej rzeczywistości na cały świat. Wystarczyło dodać do obrazu pobieranego z kamer smartfonów pokemony by ludzie biegali po ulicach, parkach w poszukiwaniu wirtualnych stworków. Rozszerzona rzeczywistość to nie tylko rozrywka, ale też rzeczywiste zastosowanie w medycynie, nauce, marketingu, motoryzacji, lotnictwie. Chociażby samochody wyświetlające informacje na szybie i pokazujące drogę podczas złej widoczności.

3.    Bezpieczeństwo IT – jeszcze kilka lat temu co jakiś czas musiałeś czyścić komputer z wirusów, Trojanów i innego złośliwego oprogramowania. Dzisiaj dzieje się to coraz rzadziej. Nie znaczy, że jest ich mniej, a przestępcy przestali działać. Hakerzy są bardziej precyzyjni w atakach, a nasze życie coraz bardziej zależy i polega na świecie cyfrowym. Zabezpieczenie tego wszystkiego jest takim samym wyzwaniem jak poprawne działanie programów i sprzętów. Musisz się czuć bezpiecznie używając laptopa, powierzając prywatne dane na stronie internetowej, płacąc w sklepie, czy podając informacje w wirtualnym świecie. Zawody odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo będą kluczowe w ochronie przed zagrożeniami cyfrowego świata.

4.    Rzeczywistość wirtualna – gogle VR działają coraz lepiej i potrzeba deweloperów, projektantów, którzy rozumieją specyfikę wirtualnej rzeczywistości. Nowa wersja okularów Oculusa działa bez kabli, a programiści i inżynierowie pracują, aby świat wirtualny wyglądał jak rzeczywisty. Wirtualny świat to nie tylko zabawa w tworzenie cyfrowej rzeczywistości, ale realne rozwiązania dla medycyny, budownictwa, komunikacji, marketingu, szkolnictwa, czy turystyki.

5.    Robotyka – według badań, firmy konsultingowej McKinsey, przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych roboty są w stanie zautomatyzować 60% pracy wykonywanej obecnie przez ludzi. Mogą przeprowadzać diagnozę podstawowych przypadków schorzeń, podczas gdy lekarze zajmą się cięższymi i bardziej skomplikowanymi przypadkami. Analitycy nie będą musieli robić podstawowych analiz raportów i danych, tylko zajmą się trudniejszymi zadaniami. Lista zawodów, które roboty zautomatyzują jest długa, jednak zanim się to wydarzy programiści muszą zaprogramować urządzenia.

Dynamika pracy w IT daje niesamowite możliwości uczestniczenia w procesach, które mają wpływ na kreowanie rzeczywistości. Rozwijaj swoje umiejętności na szkoleniach Altkom Akademii.